• ما برای ارسال خبرنامه به ادرس پست الکترونیک شما نیاز داریم.
  • ما تضمین میکنیم که اطلاعات صندوق پستی شما به اشتراک گذاشته نمیشود.
  • شما میتوانید در هر زمان درخواست دریافت خبرنامه را لغو نمایید.

روز خود را با یک ایده خوب شروع کنید, خبر نامه ما با عنوان "نقل قول روز"

آدرس پست الکترونیک

  • الهام بخش
  • با انگیزه
  • لغو با یک کلیک
  • رایگان!

20 موضوع برگزیده روز:

  ناشناس

ناشناس

نقل قول روز:

"تردید = یک اشکال شخصیتی که بسیاری در رفع آن دچار تردید هستند."

ناشناس, ; - -

Share on facebook

كريستيان مورگن‌اشترن

 كريستيان مورگن‌اشترن
مورگن‌اشترن; كريستيان
Christian Morgenstern
اديب آلمانی
تاریخ تولد - وفات: 1871-1914

کریستیان اوتو یوزف وولفگانگ مورگن‌اشترن، نویسنده، شاعر و مترجم آلمانی در 6 ماه مه 1871 در مونیخ به دنیا آمد. مادرش، شارلوته شرتل و پدرش، کارل ارنست مورگن اشترن، پسر نقاش معروف کریستیان مورگن‌اشترن بود. مادرش مبتلا به سل بود و کریستیان را هم مبتلا کرد. وی در 1881 از دنیا رفت. کمی بعد و بدون اینکه به مدرسه رفته باشد، او را به پدرخوانده‌اش، اوتو مِیِر که تاجر آثار هنری بود سپردند. کریستیان به هامبورگ رفت و از این موضوع رنج بسیار می‌برد. یک سال بعد به مونیخ بازگشت و به شبانه‌روزی لندزهوت فرستاده شد. همکلاسی‌هایش او را مسخره می‌کردند.

پدرش مجدداً ازدواج کرد و به مدرسۀ هنر پادشاه در برسلاو رفت. کریستیان را هم در برسلاو به دبیرستان ماریا ماگدالنا فرستادند. در سن شانزده سالگی تراژدی الکساندر فون بلغارستان را نوشت که امروز دیگر در دست نیست. از 1889 به مدرسۀ نظام رفت، زیرا پدرش تمایل داشت که او ارتشی شود. بعد از شش ماه آنجا را ترک کرد. در برسلاو به تحصیل در رشتۀ اقتصاد ملی پرداخت. از آنجا که به دلیل بیماری در آسایشگاهی بستری شده بود و پدر هم حاضر به تأمین مخارج آنجا نبود، تحصیلات خود را نیمه‌کاره رها کرد و تصمیم گرفت نویسنده شود.

در 1894 با توصیۀ پدر در گالری ملی برلین استخدام شد. در بهار 1895 اولین کتاب او منتشر گردید. در 1897 خودزندگی‌نامۀ آگوست استریندبرگ را از فرانسوی ترجمه کرد. در 1898 و 1899 بیشتر اوقات خود را در نروژ سپری کرد و با هنریک ایبسن آشنا شد.

مورگن‌اشترن تا پایان عمر با بیماری سل دست و پنجه نرم کرد و در آسایشگاه‌های مختلف بستری شد. در 1908 در یکی از همین دور‌ه‌های استراحت با مارگارتا گوزه بروخ فون لیشتن‌اشترن آشنا شد. آن دور در 1910 با هم ازدواج کردند. پس از مرگ او هم مارگارتا، آثارش را منظم و منتشر کرد.

کریستیان مورگن اشترن در 31 مارس 1914 در مِراناز دنیا رفت.

آثار: در راه‌های بسیار، من و دنیا، مالیخولیا، من و تو، ما در یک مسیر می‌رویم