• ما برای ارسال خبرنامه به ادرس پست الکترونیک شما نیاز داریم.
  • ما تضمین میکنیم که اطلاعات صندوق پستی شما به اشتراک گذاشته نمیشود.
  • شما میتوانید در هر زمان درخواست دریافت خبرنامه را لغو نمایید.

روز خود را با یک ایده خوب شروع کنید, خبر نامه ما با عنوان "نقل قول روز"

آدرس پست الکترونیک

  • الهام بخش
  • با انگیزه
  • لغو با یک کلیک
  • رایگان!

20 موضوع برگزیده روز:

 هری اس. ترومن

هری اس. ترومن

Harry S. Truman

نقل قول روز:

"اگر در واشنگتن به یك دوست نیاز داری، برای خود یك سگ بخر."

ترومن, هری اس.; Harry S. Truman - سیاستمدار آمریكایی - 1884-1972 - زندگینامه

Share on facebook

محمد مصدق

 محمد مصدق
مصدق; محمد

سیاستمدار ایرانی
تاریخ تولد - وفات: 1261-1345

محمد مصدق، سیاستمدار ایرانی، در 29 اردیبهشت 1261 هجری شمسی در تهران به دنیا آمد. پدر وی، میرزا هدایت‌الله آشتیانی معروف به وزیر دفتر، از بزرگمردان دوره‌ ناصری و مادرش ملک تاج خانم، فرزند عبدالمجید میرزا فرمانفرما و نوۀ عباس میرزا ولیعهد قاجار و نایب‌السلطنۀ ایران بود.

مصدق‌ پس از تحصیلات مقدماتی در تبریز به تهران آمد و به مستوفی‌گری خراسان گمارده شد و با وجود سن کم در کار خود مسلط شد و توجه و علاقۀ عموم را جلب کرد. وی در اولین انتخابات مجلس در دوره مشروطیت انتخاب شد، ولی اعتبارنامه‌اش به ‌دلیل سن او که به 30 سال تمام نرسیده بود، رد شد.

مصدق در سال 1280 با زهرا، دختر میر سید زین‌العابدین ظهیرالاسلام سومین امام جمعۀ تهران ازدواج کرد. آنها صاحب پنج فرزند شدند. او در سال 1287 برای ادامه تحصیل به فرانسه و سپس به سوئیس رفت و به اخذ درجۀ دکتری حقوق در دانشگاه نوشاتل نائل آمد. او با آغاز جنگ اول جهانی به ایران بازگشت و با سوابقی که در امور مالیه و مستوفی‌گری خراسان داشت به خدمت در وزارت مالیه گمارده شد. در حکومت صمصام السلطنه به علت اختلاف با وزیر وقت مالیه از معاونت وزارت مالیه استعفا داد و هنگام تشکیل کابینه دوم وثوق‌الدوله عازم اروپا شد.

پس از کودتای سید ضیاء و رضاخان، مصدق دولت کودتا را به رسمیت نشناخت و پس از استعفا از فارس عازم تهران شد، ولی به دعوت سران بختیاری به آن دیار رفت. دکتر مصدق در دورۀ پنجم و ششم مجلس شورای ملی به وکالت مردم تهران انتخاب شد. در همین زمان با رضا خان سردار سپه نخست‌وزیر وقت که به شاهی رسیده بود، به مخالفت برخاست. با پایان مجلس ششم و آغاز دیکتاتوری رضاشاه، دکتر مصدق خانه‌نشین شد و در اواخر سلطنت رضاشاه پهلوی به زندان افتاد، ولی پس از چند ماه آزاد شد و تحت‌نظر در ملک خود در احمد آباد مجبور به سکوت گردید. در سال 1320 پس از اشغال ایران به ‌وسیلۀ نیروهای شوروی و بریتانیا، رضاشاه از سلطنت برکنار شد و مصدق به تهران بازگشت. وی پس از شهریور 1320 و سقوط رضاشاه در انتخابات دورۀ 14 مجلس بار دیگر در مقام وکیل اول تهران به نمایندگی مجلس انتخاب شد. در این مجلس برای مقابله با فشار شوروی برای گرفتن امتیاز نفت شمال ایران، او طرحی قانونی را به تصویب رساند که دولت از مذاکره در مورد امتیاز نفت تا زمانی که نیروهای خارجی در ایران هستند منع می‌شد. در انتخابات دورۀ 15 مجلس با مداخلات قوام‌السلطنه و شاه و ارتش، دکتر مصدق نتوانست قدم به مجلس بگذارد.

در سال 1328 دکتر مصدق اقدام به پایه‌گذاری جبهۀ ملی ایران کرد. گسترش فعالیت‌های سیاسی پس از شهریور 1320 سبب گسترش مبارزات مردم و به ویژه توجه آنان به وضع قرارداد نفت شده بود. انتخابات مجلس شانزدهم با همه تقلبات و مداخلات شاه و دربار و صندوق‌های ساختگی، آراء تهران باطل شد و در نوبت دوم انتخابات، دکتر مصدق به مجلس راه یافت. پس از ترور نخست‌وزیر وقت، طرح ملی شدن صنایع نفت به رهبری دکتر مصدق در مجلس تصویب شد. پس از استعفای حسین علاء که بعد از رزم‌آرا نخست وزیر شده بود، دکتر مصدق به نخست‌وزیری رسید و برنامۀ خود را اصلاح قانون انتخابات و اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت اعلام کرد. پس از شکایت دولت انگلیس از دولت ایران و طرح این شکایت در شورای امنیت سازمان ملل متحد، دکتر مصدق عازم نیویورک شد و به دفاع از حقوق ایران پرداخت. سپس به دادگاه لاهه رفت و با توضیحاتی که در مورد قرارداد نفت و شیوۀ انعقاد و تمدید آن داد، دادگاه بین‌المللی خود را صالح به رسیدگی به شکایت بریتانیا ندانست و مصدق در احقاق حق ملت ایران به پیروزی دست یافت.

در کودتای 25 مرداد 1332، شاه فرمان عزل دکتر مصدق را امضا کرد و رئیس گارد سلطنتی را موظف کرد تا با محاصرۀ خانۀ نخست‌وزیر، فرمان را به وی ابلاغ کند. در روز 28 مرداد سال 1332 دولت مصدق سقوط کرد. مصدق پس از کودتای 28 مرداد در دادگاه نظامی محاکمه شد و دادگاه وی را به 3 سال زندان محکوم کرد. پس از گذراندن 3 سال زندان، دکتر مصدق به ملک خود در احمد آباد تبعید شد و تا آخر عمر تحت نظارت شدید بود.

محمد مصدق در 14 اسفند 1345 در احمدآباد از دنیا رفت.

而燕窝就更不用说了,生来就拥有“美容基因”丰胸产品。燕窝中含有一种非常重要的多肽类激素——表皮生长因子,它能刺激多种细胞的分裂增殖丰胸食物,促进细胞分化,对受损皮肤进行快速修复,促进手术创口和创面的愈合,还能影响人体皮肤的细腻和老化丰胸方法,能启动衰老皮肤的细胞,使皮肤变得光滑而有弹性并因此被誉为“美容基因”酒酿蛋丰胸食物