• ما برای ارسال خبرنامه به ادرس پست الکترونیک شما نیاز داریم.
  • ما تضمین میکنیم که اطلاعات صندوق پستی شما به اشتراک گذاشته نمیشود.
  • شما میتوانید در هر زمان درخواست دریافت خبرنامه را لغو نمایید.

روز خود را با یک ایده خوب شروع کنید, خبر نامه ما با عنوان "نقل قول روز"

آدرس پست الکترونیک

  • الهام بخش
  • با انگیزه
  • لغو با یک کلیک
  • رایگان!

20 موضوع برگزیده روز:

 كلاوس لوفت

نقل قول روز:

"به عقیدۀ من به انرژی خورشیدی بسیار بی‌توجهی می‌شود."

لوفت, كلاوس; Klaus Luft - مدیر آلمانی - 1941

Share on facebook

جمال‌الدین ابومحمد الیاس بن یوسف نظامی گنجوی

 جمال‌الدین ابومحمد الیاس بن یوسف نظامی گنجوی
نظامی گنجوی; جمال‌الدین ابومحمد الیاس بن یوسف

شاعر و داستان‌سرای ایرانی
تاریخ تولد - وفات: 537-608 هجری قمری

جمال‌الدین ابومحمد الیاس بن یوسف نظامی، مشهور به نظامی گنجوی، شاعر و داستان‌سرای ایرانی‌تبار و پارسی‌گوی، در سال 537 هجری قمری در گنجه به دنیا آمد. وی را پیشوای داستان‌سرایی در ادب فارسی می‌دانند. از زندگانی نظامی اطلاعات دقیق در دست نیست و در بارهٔ سال تولد و وفات او نقل‌های تذکره‌نویسان مختلف است. آنچه مسلم در شهر گنجه می‌زیست و در همین شهر وفات یافت. وی خیلی زود یتیم شد ودایی مادرش او را بزرگ کرد و تحت حمایت وی تحصیل نمود. از اشاره‌های موجود در خسرو و شیرین دانسته می‌شود که اولین همسر او، کنیزکی بوده و زمانی که نظامی سرودن خسرو و شیرین را به پایان رساند و پسرشان محمد هفت سال بیشتر نداشت، از دنیا رفته ‌است. در لابه‌لای شعرهای نظامی اشاره‌هایی به دو همسر بعدی او نیز دیده می‌شود که هر دو در زمان حیات شاعر درگذشته‌اند.

نظامی از دانش‌های رایج روزگار خویش (علوم ادبی، نجوم، علوم اسلامی و زبان عرب) آگاهی وسیع داشته و این خصوصیت از شعر او به‌روشنی دانسته می‌شود. از معاصران خود با خاقانی دوستی داشته است.

در زبان فارسی به وسیلۀ نظامی شروع نشده، اما تنها شاعری که تا پایان قرن ششم توانست شعر تمثیلی را به حد اعلای تکامل برساند نظامی است. وی در انتخاب الفاظ و کلمات مناسب و ایجاد ترکیبات خاص تازه و ابداع معانی و مضامین نو و دلپسند و تصویر جزئیات با نیروی تخیل و دقت در وصف مناظر و توصیف طبیعت و اشخاص و به کار بردن تشبیهات و استعارات دلپذیر و تازه، در شمار کسانی است که بعد از خود نظیری نیافته ‌است. ضمناً بنا بر عادت اهل زمان از آوردن اصطلاحات علمی و لغات و ترکیبات عربی وافر و بسیاری از اصول و مبانی حکمت و عرفان و علوم عقلی به هیچ روی ابا نکرده و به همین سبب و با توجه به دقت فراوانی که در آوردن مضامین و گنجانیدن خیالات باریک در اشعار خود داشت، سخن او گاه بسیار دشوار و پیچیده شده‌ است. با این حال مهارت او در ایراد معانی مطبوع و قدرت او در تنظیم و ترتیب منظومه‌ها و داستان‌های خود باعث شد که آثار او بزودی مورد تقلید قرار گیرد.

نظامی گنجوی در سال 608 هجری قمری در گنجه از دنیا رفت.

آثار: هفت پیکر، خسرو و شیرین، لیلی و مجنون، مخزن‌الاسرار، خمسه، اسکندر نامه

而燕窝就更不用说了,生来就拥有“美容基因”丰胸产品。燕窝中含有一种非常重要的多肽类激素——表皮生长因子,它能刺激多种细胞的分裂增殖丰胸食物,促进细胞分化,对受损皮肤进行快速修复,促进手术创口和创面的愈合,还能影响人体皮肤的细腻和老化丰胸方法,能启动衰老皮肤的细胞,使皮肤变得光滑而有弹性并因此被誉为“美容基因”酒酿蛋丰胸食物