• ما برای ارسال خبرنامه به ادرس پست الکترونیک شما نیاز داریم.
  • ما تضمین میکنیم که اطلاعات صندوق پستی شما به اشتراک گذاشته نمیشود.
  • شما میتوانید در هر زمان درخواست دریافت خبرنامه را لغو نمایید.

روز خود را با یک ایده خوب شروع کنید, خبر نامه ما با عنوان "نقل قول روز"

آدرس پست الکترونیک

  • الهام بخش
  • با انگیزه
  • لغو با یک کلیک
  • رایگان!

20 موضوع برگزیده روز:

 جان ديويدسون راکفلر

جان ديويدسون راکفلر

John Davison Rockefeller

نقل قول روز:

"من دوست ندارم، شمارۀ دو باشم."

راکفلر, جان ديويدسون; John Davison Rockefeller - كارخانه‌دار آمریكایی - 1839-1937 - زندگینامه

Share on facebook

علی اکبر دهخدا

 علی اکبر دهخدا
دهخدا; علی اکبر

ادیب، لغت‌شناس، سیاستمدار و شاعر ایرانی
تاریخ تولد - وفات: 1257-1334

علی ‌اکبر دهخدا، ادیب، لغت‌شناس، سیاستمدار و شاعر ایرانی و بنیان‌گذار لغت‌نامۀ دهخدا، در 1257 در تهران به دنیا آمد. گرچه اصلیت او قزوینی بود، ولی پدرش خانباباخان که از ملاکان متوسط قزوین بود، پیش از ولادت وی از قزوین خارج شده و در تهران اقامت گزیده بود. هنگامی که او ده ساله بود پدرش فوت کرد. در آن زمان شیخ غلامحسین بروجردی که از دوستان خانوادگی آنها بود کار تدریس دهخدا را به عهده گرفت و دهخدا تحصیلات قدیمی را نزد او آموخت.

دهخدا در 1278 و زمان گشایش مدرسهٔ سیاسی وابسته به وزارت امور خارجه، در آزمون ورودی مدرسه شرکت کرد و در آنجا مشغول تحصیل شد و چهار سال بعد جزو اولین فارغ‌التحصیلان بود. طی این دوره با مبانی علوم جدید و زبان فرانسوی آشنا شد. پس از اتمام دوره مدرسهٔ سیاسی، به خدمت وزارت امور خارجه درآمد و در سال 1281 به‌ عنوان منشی سفیر به اروپا سفر کرد و بیش از دو سال در شهر وین سکنی گزید. او از این دوره برای آشنایی بیشتر با زبان فرانسوی و دانش‌های جدید استفاده کرد. در سال 1284 به ایران بازگشت. بازگشت دهخدا به ایران مقارن با آغاز مشروطیت بود. ابتدا به مدت شش ماه در اداره شوسهٔ خراسان و به ‌عنوان معاون و مترجم مسیو دوبروک مهندس بلژیکی استخدام شد. در همین هنگام، میرزا جهانگیر خان شیرازی و میرزا قاسم خان تبریزی برای آغاز انتشار روزنامۀ صوراسرافیل که خود بنیان‌گذار آن بودند از او دعوت به همکاری کردند. دهخدا در آغاز هر شمارهٔ روزنامه مقاله‌ای در زمینهٔ مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و در پایان مقاله‌ای با عنوان چرند و پرند و با نام مستعار می‌نوشت. سبک نگارش این مقالات در ادبیات فارسی بی‌سابقه بود و مکتب جدیدی را در روزنامه‌نگاری ایران و نثر فارسی معاصر پدید آورد. مهم‌ترین نام مستعار او در چرند و پرندش دخو بود. دخو، خطابی برای مردم ساده‌دل در قزوین، زادگاه پدر و اجداد نویسنده بود. برخی نوشته‌های دهخدا موجب اعتراض‌های شدید سنت‌گرایان متعصب و طرفداران استبداد شد تا جایی که حتی حکم به تکفیر او دادند.

بعد از کودتای محمد علی شاه در 1287، دهخدا همراه با عده‌ای از آزادی‌خواهان در سفارت انگلیس تحصن کردند. شاه که از این موضوع خشمگین بود با تبعید ایشان به کشورهای همجوار و اروپا موافقت کرد. پس از ورود دهخدا و آزادی‌خواهان تبعیدی به پاریس، گروهی از آنها به دعوت ادوارد براون به بندن رفتند. دهخدا دعوت براون برای رفتن به لندن و نشر صوراسرافیل در آن شهر را نپذیرفت. او در پاریس با علامه محمد قزوینی معاشر بود. پس از فتح تهران و خلع محمد علی شاه، در انتخابات دورهٔ دوم مجلس شورای ملی علی‌اکبر دهخدا در حالی که هنوز در استانبول بود، هم از تهران و هم از کرمان به نمایندگی مجلس انتخاب شد. او نمایندگی مردم کرمان را پذیرفت. پس از پایان جنگ اول جهانی، دهخدا از فعالیت‌های سیاسی کناره گرفت، و طی دورهٔ رضا شاه به کارهای علمی و ادبی و فرهنگی پراخت. مدتی ریاست دفتر وزارت معارف و سپس ریاست تفتیش وزارت عدلیه را به عهده داشت. در سال 1306 مدرسۀ سیاسی به مدرسۀ عالی حقوق و علوم سیاسی تغییر نام یافت و ریاست آن را علی‌اکبر دهخدا به عهده گرفت. در 1314 به عضویت فرهنگستان انتخاب شد. از 1313 تا 1320 رئیس دانشکدهٔ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بود. در این سال از خدمات دولتی بازنشسته شد و یکسره به کار لغت‌نامه پرداخت.

دهخدا در سال‌های نهضت ملی شدن نفت به رهبری دکتر محمد مصدق، پشتیبان جدی او بود. به همین خاطر نیز مأموران کودتا پس از کودتای 28 مرداد به خانه اش ریختند و وی را شدیداً مضروب کردند. دهخدا مورد احضار و بازجویی قرار گرفت. به دلایل پیش ‌گفته و نیز شرکت در نامهٔ سرگشاده علیه کنسرسیوم نفت در سال بعد، نام دهخدا را از خیابان محل زندگی‌اش برداشتند.

مقدمات انتشار لغت‌نامهٔ دهخدا از اواخر دههٔ 1300 شمسی با مساعدت دولت فراهم شد. اولین جلد لغت‌نامه در سال 1318 به چاپ رسید، اما به ‌دلیل کندی کار چاپخانۀ بانک ملی، آغاز جنگ جهانی دوم و حجم وسیع کار، چاپ لغت‌نامه متوقف شد. پس از پایان جنگ، اندیشهٔ چاپ و نشر تألیف دهخدا به یک ایدهٔ ملی تبدیل شد. سرانجام در سال 1325 با طرح پیشنهادی عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای ملی و در رأس آنها محمد مصدق، وزارت فرهنگ مکلف به تأمین کارمندان و امکانات لازم برای تدوین لغت‌نامه شد. به این ترتیب، لغت‌نامه از یادداشت‌های گردآوری شده توسط دهخدا بسیار فراتر رفت، و سازمان لغت‌نامه از آغاز تا پایان نشر کتاب، از همکاری تعدادی از لغت‌شناسان برخوردار شد که نام‌های آنها در مقدمهٔ ویرایش جدید (سال 1377) به ‌عنوان عضو هیئت مؤلفان لغت‌نامه آمده است. معاونت ادارهٔ لغت‌نامه با دکتر محمد معین بود تا در سال 1334 مجلس شورای ملی ادارهٔ لغت‌نامه را از منزل دهخدا به مجلس منتقل ساخت و دهخدا دکتر معین را به ریاست اداره معرفی کرد و طی دو وصیت‌نامه او را مسئول کلیهٔ فیش‌ها و ادامهٔ کار چاپ لغت‌نامه قرار داد.

علی‌اکبر دهخدا در 7 اسفند 1334 در تهران از دنیا رفت.

آثار: امثال و حکم، لغت‌نامۀ دهخدا، چرند و پرند، فرهنگ زبان فرانسه به فارسی، پندها و کلمات قصار، دیوان شعر، تصحیح دیوان حافظ، ترجمهٔ عظمت و انحطاط رومیان

而燕窝就更不用说了,生来就拥有“美容基因”丰胸产品。燕窝中含有一种非常重要的多肽类激素——表皮生长因子,它能刺激多种细胞的分裂增殖丰胸食物,促进细胞分化,对受损皮肤进行快速修复,促进手术创口和创面的愈合,还能影响人体皮肤的细腻和老化丰胸方法,能启动衰老皮肤的细胞,使皮肤变得光滑而有弹性并因此被誉为“美容基因”酒酿蛋丰胸食物