• ما برای ارسال خبرنامه به ادرس پست الکترونیک شما نیاز داریم.
  • ما تضمین میکنیم که اطلاعات صندوق پستی شما به اشتراک گذاشته نمیشود.
  • شما میتوانید در هر زمان درخواست دریافت خبرنامه را لغو نمایید.

روز خود را با یک ایده خوب شروع کنید, خبر نامه ما با عنوان "نقل قول روز"

آدرس پست الکترونیک

  • الهام بخش
  • با انگیزه
  • لغو با یک کلیک
  • رایگان!

20 موضوع برگزیده روز:

 تامس بیچم

تامس بیچم

Thomas Beecham

نقل قول روز:

"مهم‌ترین چیز در موسیقی این است که با هم آغاز کنیم و با هم به پایان برسانیم."

بیچم, تامس; Thomas Beecham - رهبر كنسرت انگلیسی - 1879-1961

Share on facebook

جلال‌الدین محمد بلخی مولانا

 جلال‌الدین محمد بلخی مولانا
مولانا; جلال‌الدین محمد بلخی

شاعر ایرانی
تاریخ تولد - وفات: ۶۰۴-۶۷۲ هجری قمری

جلال‌الدین محمد بلخی، شاعر ایرانی،‌ در 6 ربیع‌الاول 604 هجری قمری در بلخ به دنیا آمد. نام کامل وی محمد ابن محمد ابن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی بوده و در دوران حیات به القاب جلال‌الدین، خداوندگار و مولانا خداوندگار نامیده می‌شده ‌است. در قرن‌های بعد (ظاهراً از قرن 9) القاب مولوی، مولانا، مولوی رومی و ملای رومی برای وی به کار رفته ‌است و از برخی از اشعارش تخلص او را خاموش، خَموش و خامُش دانسته‌اند. زبان مادری وی پارسی بوده است. مولوی زادهٔ بلخ یا وخش در خراسان بزرگ (در افغانستان و تاجیکستان امروزی) از سرزمین‌های ایران زمین بود و در زمان تصنیف آثارش همچون مثنوی معنوی، در قونیه می‌زیست.

پدر او مولانا محمد بن حسین خطیبی معروف به بهاءالدین ولد و سلطان‌العلما، از بزرگان صوفیه و مردی عارف بود و نسبت خرقهٔ او به احمد غزالی می‌رسید. وی در عرفان و سلوک سابقه‌ای دیرین داشت و چون اهل بحث و جدال نبود و دانش و معرفت حقیقی را در سلوک باطنی می‌دانست و نه در مباحثات و مناقشات کلامی و لفظی، پرچم‌داران کلام و جدال با او مخالفت کردند. از جمله فخرالدین رازی که استاد سلطان محمد خوارزمشاه بود و بیش از دیگران شاه را بر ضد او برانگیخت. سلطان‌العلما احتمالاً در سال 610 هجری قمری، هم‌زمان با هجوم چنگیزخان از بلخ خارج شد و سوگند یاد کرد که تا محمد خوارزمشاه بر تخت نشسته، به شهر خویش بازنگردد. روایت شده‌ است که در مسیر سفرش با فریدالدین عطار نیشابوری نیز ملاقات داشته است. وی به بغداد و مکه و سپس به شام رفت و تا اواخر عمر آنجا بود و علاءالدین کیقباد پیکی فرستاد و او را به قونیه دعوت کرد.

مولانا در نوزده سالگی با گوهر خاتون ازدواج کرد. سلطان‌العلما در حدود سال 628 هجری قمری از دنیا رفت و در همان قونیه به خاک سپرده شد. در آن هنگام مولانا جلال‌الدین 24 سال داشت که مریدان از او خواستند جای پدرش را پر کند.

مولانا در 37 سالگی، عارف و دانشمند دوران خود بود و مریدان و مردم از وجودش بهره‌مند بودند، تا اینکه شمس‌الدین محمد بن ملک داد تبریزی در روز 26 جمادی‌الاخر 642 نزد مولانا رفت و مولانا شیفته او شد. در این ملاقات کوتاه وی دورۀ پرشوری را آغاز کرد. در این 30 سال مولانا آثاری برجای گذاشت که از عالی‌ترین نتایج اندیشه بشری است.

با آنکه آثار مولوی به عموم جهانیان تعلق دارد، ولی ایرانیان و پارسی‌زبانان بهرهٔ خود را از او بیشتر می‌دانند. چرا که آثار او به زبان پارسی سروده شده و از محیط فرهنگ ایرانی بیشترین تأثیر را پذیرفته‌ است. آثار مولانا تأثیر فراوانی روی ادبیات و فرهنگ ترکی نیز داشته ‌است. دلیل این امر این است که اکثر جانشینان مولوی در طریقهٔ صوفی‌گری مربوط به او از ناحیهٔ قونیه بودند و آرامگاه وی نیز در همین شهر است.

مولانا در 5 جمادی‌الاول 672 هجری قمری در قونیه از دنیا رفت.

آثار: دیوان شمس، مثنوی معنوی، فیه مافیه، رباعیات

而燕窝就更不用说了,生来就拥有“美容基因”丰胸产品。燕窝中含有一种非常重要的多肽类激素——表皮生长因子,它能刺激多种细胞的分裂增殖丰胸食物,促进细胞分化,对受损皮肤进行快速修复,促进手术创口和创面的愈合,还能影响人体皮肤的细腻和老化丰胸方法,能启动衰老皮肤的细胞,使皮肤变得光滑而有弹性并因此被誉为“美容基因”酒酿蛋丰胸食物